Părintele protopop onorific Ioan Nicola s-a mutat în veșnicie

25 October 2024 Off By Herea Darius
Părintele protopop onorific Ioan Nicola s-a mutat în veșnicie

Vineri, 25 octombrie 2024, părintele protopop onorific Ioan Nicola a trecut la Domnul. S-a născut la data de 30 iulie 1939, în localitatea Valeadeni, fiind fiul lui Mihai şi Persida, fiind al treilea copil al familiei

Şcoala primară o urmează în satul natal, iar clasele V-VIII la Zorlenţul Mare, între anii 1951-1954, apoi Seminarul Teologic din Caransebeş, între anii 1954-1959. În perioada anilor 1959-1963, urmează studii la Institutul Teologic de Grad Universitar din Sibiu. În sesiunea din iunie a anului 1963 susţine lucrarea de licenţă cu titlul „Flora Orientului antic şi simbolismul ei în Sfânta Scriptură a Vechiului Testament”.

Se căsătorește cu Ilinca Harambaşa, fiica lui Petru şi a Anei din localitatea Zerveşti. Are doi copii, pe Daniela-Elvira şi Petru Ioan.

În a cea de a doua zi de Crăciun a anului 1963 este hirotonit întru diacon la Catedrala Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Caransebeş, iar în data de 29 decembrie 1963, este hirotonit întru preot de către Mitropolitul Banatului, Nicolae Corneanu, în Biserica Ortodoxă din Lugoj, pe seama parohiei Vrani, protopopiatul Oraviţa, numit cu data de 1 ianuarie 1964. Este transferat, la cerere, cu data de 1 iulie 1968, în parohia Băuţarul Inferior, protopopiatul Caransebeş.

După 26 de ani de misiune preoţească, la data de 5 februarie 1990, este instalat protopop al Caransebeșului, unde a funcţionat până la 1 iunie 1998, când se pensionează pentru limită de vârstă.

La 1 octombrie 2003, este reîncadrat la Episcopia Caransebeşului, Sectorul Social-Misionar, iar cu 1 aprilie 2006, la Sectorul Pastoral-Misionar al Episcopiei Caransebeşului.

În data de 23 aprilie 2014, la sărbătoarea hramului Catedralei istorice Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Caransebeș, în cadrul Sfintei Liturghii, părintele Ioan Nicola, protopop onorific, a fost distins cu ordinul eparhial „Crucea Episcop Elie Miron Cristea”, clasa a II-a pentru clerici.

A publicat articole în periodicul de cultură și spiritualitate al Episcopiei Caransebeșului – „Foaia Diecezană” – „Despre agheasmă”(1996); în foaia religioasă a Spitalului Floreasca „Cruce şi Înviere”, între anii 2002-2003, articolele: „Despre post”, „Legea iubirii creştineşti”, „Despre vederea minţii curate”, „Despre naşterea Domnului”, „Despre icoana naşterii Domnului”. A mai publicat câteva articole în „Înălțarea”, foaia de spiritualitate şi cultură ortodoxă a parohiei Borlova. (Pr. Romulus Frîncu)

Actualizare: Trupul neînsuflețit al părintelui protopop onorific Ioan Nicola este depus în Catedrala istorică „Sfântul Mucenic Gheorghe” din Caransebeș, iar programul sfintelor slujbe este următorul:

Duminică, 27 octombrie 2024,

• Ora 10 – Sfânta Liturghie;
  • Ora 19 – Slujbă de pomenire;

Luni, 28 octombrie 2024,

• Ora 09 – Sfânta Liturghie;
  •  Ora 19 – Slujbă de pomenire;

Marți, 29 octombrie 2024,

• Ora 10 – Sfânta Liturghie;
  • Ora 12 – Slujba de prohodire săvârșită de Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului.